RSS

O NAS

idea

  • Centrum Niezależnego Życia powstało głównie z myślą o osobach po urazie rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich na skutek doznanych wypadków, urazów lub chorób przewlekłych.

  • Idea powstania Centrum miała swój początek w roku 1989. Najbardziej aktywni instruktorzy wywodzący się z ruchu „Aktywnej Rehabilitacji” postanowili utworzyć ośrodek stacjonarny, w którym rewalidacja osób z niepełnosprawnościami prowadzona by była w trzech podstawowych płaszczyznach – fizycznej, psychicznej i społecznej. Płaszczyzny te są obecne we wszystkich proponowanych w Centrum  formach usprawniania, prowadzących do osiągnięcia niezależności życiowej.  Do tej niezależności prowadzi również możliwość uprawiania sportu, który wspomaga proces usprawniania, zapewnia lepsze samopoczucie  i  buduje pozytywne postawy społeczne.

Do roku 1993 program rehabilitacji osób niepełnosprawnych, głównie po urazach rdzenia kręgowego, realizowany był w użyczonych na czas turnusów ośrodkach specjalistycznych. Od 1999 roku Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia realizuje program samopomocowy „Niezależne Życie”.

  • Centrum Niezależnego Życia uświadamia osobom  z niepełnosprawnościami, że żyjąc w społeczeństwie, mimo koniecznego wysiłku,  należy  się do społeczeństwa  zbliżyć.

W tradycyjnie pojmowanym procesie rehabilitacji  zakłada się  stosunkowo małe uczestnictwo osoby rewalidowanej, nie dając jej do końca możliwości decydowania o sobie. Instruktorzy Centrum Niezależnego Życia starają się aby  koledzy z podobnym rodzajem dysfunkcji, będący w podobnej sytuacji życiowej, zdawali sobie sprawę z tego, że usprawnianie we wszystkich płaszczyznach  jest ich sprawą i oni ponoszą odpowiedzialność za uzyskane wyniki.

W Centrum, znanym wcześniej pod nazwą Ośrodek Szkolenia Pourazowego i Wolontariatu, przez cały rok odbywają się 2-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych  ich rodzin oraz opiekunów.

Prowadzimy również specjalistyczne szkolenia dla wolontariuszy, oraz umożliwiamy studentom odbycie praktyk zawodowych.

W Centrum Niezależnego Życia organizowane były też Warsztaty ratownictwa pourazowego,  Podczas których Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej przekazywana była teoretyczna i praktyczna wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia ewakuacji osób niepełnosprawnych.

ludzie

jurekJurek Szymański – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia, instruktor Aktywnej Rehabilitacji. Zawodowo – Pełnomocnik Burmistrza Ciechocinka ds. osób niepełnosprawnych. Od ponad 15 lat zarządza „Sajgonem”, w którym realizuje się również  sportowo i artystycznie. Uczestnik wypraw trekkingowych w ramach projektu „Korona Kontynentow” , laureat nagrody Ministra Sportu za wybitne osiagnięcia sportowe. Wykształcenie pedagogiczne (pedagog rewalidacji). Na zdjęciu z  żoną Elą i córeczką Agatką.

jarekJarosław Witamborski – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia, instruktor Aktywnej Rehabilitacji, co jak twierdzi jest zwieńczeniem jego ponad dwudziestoletniej pracy dla środowiska osób niepełnosprawnych. Jeden z założycieli  „Sajgonu”, współorganizował pierwszy aktywny obóz w tym ośrodku. Przez wiele organizował czas uczestnikom  turnusów. Prócz zajęć rehabilitacyjnych były to spotkania, szkolenia pogadanki oraz konkursy. Ceni sobie dobrą robotę oraz współpracę i kontakty z ludźmi. Od 21 lat pracuje jako inspektor na jednej ze śląskich kopalni, a ponadto od 20 lat jest instruktorem FAR.

mirekMirek  „Macho” Pawłowski – członek zarządu Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Zycia, instruktor FAR. Jeden z najstarszych stażem, czynny członek FAR (od 1988). Były Alpinista. Po wypadku od 1986. Magister pedagogiki specjalnej o specjalizacji oligofrenopedagogika. Z „Sajgonem”  związany od samego początku. Uczestnik  wszystkich wyjazdów tzw. Korony Kontynentów – Ziemia Ognista, Chile, Afryka, Alaska, Gibraltar. Jako instruktor na obozie  był 3 razy w Meksyku, a także w Hongkongu, Azji Płd i wielu innych krajach świata.

sieradzkiKrzysztof „Broda” Sieradzki – ur. w 1961. Po wypadku od 1983. Wieloletni instruktor Aktywnej Rehabilitacji. Współzałożyciel „Sajgonu”. Od ponad 15 lat pełni w ośrodku funkcję instruktora. Człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach sportowych  (min. jazda konna, nurkowanie, bilard ) jak i artystycznych (muzyk, malarz).

.

.

nagrody

Za naszą działalność otrzymaliśmy następujące nagrody :
– Odznaka „Przyjaciel Dziecka” – od Towarzystawa Przyjaciół Dzieci
– Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego za działania na rzecz osób niepełnosprawnych
– Nagroda „Motyla” – otrzymana od  Fundacji „Porozumienie Bez Barier”
– Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego dla Jerzego Szymańskiego za całokształt działań, m.in. aktywny udział w działaniach umożliwiająych
rozwój zawodowy i społeczny osób niepełnosprawnych, za stworzenie programu pn. „Warsztaty Niezależnego Życia”.
– Statuetka PFRON z okazji 10-lecia promowania ideii niezależnego życia

Za naszą działalność otrzymaliśmy następujące nagrody :

– Odznaka „Przyjaciel Dziecka” – od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

– Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

– Nagroda „Motyla” – otrzymana od  Fundacji „Porozumienie Bez Barier”.

nagroda_tw

– Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego dla Jerzego Szymańskiego za całokształt działań, m.in. aktywny udział w działaniach umożliwiających rozwój zawodowy i społeczny osób z niepełnosprawnościami, za stworzenie programu pn. „Warsztaty Niezależnego Życia”.

– Statuetka PFRON z okazji 10-lecia promowania idei niezależnego życia.

nagroda_pfron