RSS
24 cze 2012

KONCERT RAZEM MIMO WSZYSTKO

„Razem Mimo Wszystko” – tak brzmiało hasło koncertu, który podsumowywał 9. Ogólnopolskie Dni Integracji. Wydarzenie, poprowadzone przez Annę Dymną i Piotra Polka, rozpoczęła piosenka Marka Kościkiewicza „Naucz się kochać” w wykonaniu tegorocznych finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W koncercie wzięły także udział inne gwiazdy polskiej piosenki: Halina Mlynkova, Andrzej Piaseczny, Adam Nowak, Me Myself And I oraz Monika Kuszyńska ze swoim chórem z programu „Bitwa na głosy” emitowanego przez TVP2.

– Życie jest niezwykłe i piękne – mówiła do publiczności Anna Dymna – ale bywa, że los wystawia nas na ciężkie próby i trudno czasami poradzić sobie samemu. Samotność to największe cierpienie naszych czasów. Ale są wśród nas tacy, którzy znają lek na to cierpienie. Wiedzą, że człowiekowi najbardziej potrzebny jest drugi człowiek. I stają przy tych, którzy potrzebują pomocy. A wtedy znika rozpacz, bezradność i cierpienie.

kra1

W dniu 10 czerwca, już po raz drugi do udziału w koncercie podsumowującym Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać „Mimo Wszystko”, Fundacja Anny Dymnej zaprosiła niewielkie organizacje i stowarzyszenia, które w różny sposób zajmują się działalnością prospołeczną. W tym roku były to: Fundacja „Ama Canem”, Fundacja „Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci”, Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, Komitet Pomocy dla Zwierząt „Przystań Ocalenie”, Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia „Sajgon” w Ciechocinku, Stowarzyszenie „Studio Integracji” i Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona. Pracownicy, podopieczni i wolontariusze tych organizacji opowiadali o swojej działalności i codziennym wspieraniu potrzebujących. Wszyscy podkreślali jedno: że najważniejszą rzeczą jest bycie razem i że nigdy nie wolno ulegać zwątpieniu, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. W trakcie koncertu rozszalała się burza. Nie przeszkodziła jednak we wspólnym trwaniu i przeżywaniu radości. Publiczność chciała być na Rynku, chowała się w Sukiennicach, bramach, ale tak, by ani na chwilę nie tracić z oczu tego, co działo się na scenie. W strugach deszczu występowali także artyści, a gdy schodzili ze sceny, twierdzili, że ulewa żadnego wrażenia na nich nie zrobiła. Pozytywne emocje brały górę nad fatalnymi warunkami atmosferycznymi.

kra2

– Wierzymy w człowieka, w jego możliwości – mówił Jerzy Szymański, założyciel Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia „Sajgon” w Ciechocinku oraz Pełnomocnik Burmistrza Ciechocinka ds. osób niepełnosprawnych. – Każdy, nawet najbardziej niepełnosprawny, może mieć swój cel i go zdobyć. Każdy ma swój Mount Everest. Na początku jest to niewielki krawężnik, którego pokonanie sprawia ogromną trudność. Później jest to niedostępna góra lub ekstremalne miejsce, do jakiego możemy się samodzielnie dostać. Świat na wózku jest może trochę inny, ale równie piękny.

kra3

Ostatnim wydarzeniami wieczoru było wręczenie nagrody Burmistrza Miasta Ciechocinka „Za promocję aktywności osób niepełnosprawnych”, którą w imieniu Leszka Dzierżewicza – Burmistrza Miasta, Annie Dymnej wręczył Jerzy Szymański – Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych. Przy wręczaniu nagrody odczytano List Gratulacyjny wystosowany przez Burmistrza Ciechocinka.

Opracował
Jerzy Szymański